8.5 C
New York
dinsdag 1 april 2025

Raad ontspoort bij bespreken eigen vergaderdruk

Een werkgroep van de gemeenteraad in Zuidplas heeft een proef voorgesteld om haar eigen werkdruk te verkleinen. Juist de bespreking van deze proef ontspoorde door herhaling, verkeerde aannames en nare verwijten. Uiteindelijk gaat de proef er wel komen maar NEZ en PvdA/GroenLinks als ook een deel van het CDA zien het niet zitten.

Bij de eerste pilot is het de bedoeling dat technische vragen worden gesteld bij behandeling in de commissie en die moeten een week van te voren worden ingediend. Hierover was CDA-er Benno de Ruiter teleurgesteld, voor hem is dit een inkorting van de tijd die raadsleden krijgen om een stuk goed te bestuderen. In deze proef is ook de beantwoording schriftelijk en alleen als er nog aanvullende vragen komen wordt dit kort en bondig besproken in de commissie. Het werkgroepje is van mening dat door technische vragen voorafgaand aan de vergadering schriftelijk af te handelen er meer tijd over blijft voor inhoudelijke en politieke discussies.

De werkgroep (raadleden Verdoes, Baas, Pouwels, Boogerman en Adriaanse) hopen het aantal vergaderingen terug te brengen want de afgelopen twee jaar is er nog nooit zoveel vergaderd in de Zuidplas Historie.

De tweede pilot is het herinvoeren van spreektijden. Afhankelijk van de agenda wordt er een tijd verdeeld per fractie. De tijd wordt niet verdeeld over de grootte van de fractie maar het aantal fracties. Ook over dit voorstel ontstond veel discussie. Damen (PvdA-GL) zag spreektijden niet zitten en meerdere raadsleden refereerden aan het verleden toen het werd gebruikt. ” Heeft de burgemeester dan kookwekkers staan per fractie en voor het college” vroeg Benno de Ruiter (CDA) zich af. De werkgroep kon hem geruststellen, het kan met het huidige systeem worden vastgelegd.

Van Drenth (NEZ) vond dat de klok eerder al had aangetoond dat het niet werkte en dan men ergens anders moest kijken om efficiënter te gaan vergaderen. Het aantal onderwerpen is enorm stelde hij. De Ruiter had het over dat het plan een kip met een roestig ei was dat de symptomen wel aanpakt maar niet de oorzaak. Hij ziet liever een herziening van het gehele vergadermodel. Burgemeester Weber pleit als voorzitter van de gemeenteraad zelf voor een commissiemodel zoals in de provincie wordt gebruikt. Maar, dit kan alleen in een recesperiode want dat vraagt nogal wat. Hij liet de raad weten dat zij in de tussentijd moeten werken met de proef. Hij herinnerde de raadsleden dat meerdere collega’s zijn gestopt door de vergaderdruk.

Vooral de werkgroep zelf had geen democratisch karakter schamperde raadslid Damen. Ik ben niet gevraagd. Maar Boogerman (VVD) liet weten dat de griffie alle raadsleden via een e-mail had opgeroepen en dat ze zijn reactie dan ook niet leuk vond. Maar Damen leek niet te luisteren en bleef van mening dat hij gevraagd had moeten worden omdat men had moeten weten dat hij er tegen was. Hiermee werd de discussie wat vervelender qua sfeer en duurde langer dan verwacht, precies waar het misgaat in de vergaderdruk van de gemeenteraad.

spreektijdenklok uit 2013 van raad Zuidplas
Advertentie