Zuidplas stevent af op miljoenen tekort over 2025

Soms zit het mee, maar net wat vaker zat het tegen in 2025. Dat is de samenvatting van de voorlopige jaarrekening van de gemeente Zuidplas over het afgelopen jaar. Uit de voorlopige berekeningen wordt duidelijk dat het spaarvarken van de gemeente Zuidplas waarschijnlijk toch zo’n 4 miljoen euro lichter is bij het afsluiten van het boekjaar.

De nieuwe gemeenteraad heeft dit bericht deze week alvast in de mailbox ontvangen. In een informatienota wordt opgesomd wat de mee en tegenvallers zoal zijn geweest. Door de gemeenteraad een ruime maand eerder dan normaal te informeren kan er tijdens de gesprekken over een nieuwe coalitie al rekening worden gehouden met de tekorten.

Probleem is namelijk dat de meeste meevallers éénmalig zijn terwijl de tegenvallers de komende jaren terug komen. Hierdoor zal er bij het maken van een nieuwe begroting gezocht moeten worden naar mogelijkheden om de begroting richting de toekomst sluitend te krijgen. Afgelopen zomer stevende de gemeente Zuidplas af op een tekort van ruim 5 miljoen. Na ingrijpen ging men er in november van uit dat het tekort zou zijn weggewerkt. Uiteindelijk blijkt de nieuwe gemeenteraad dus toch direct met een flinke tegenvaller te maken te hebben.

Of het daadwerkelijk om een tekort van vier miljoen gaat moet eind mei definitief duidelijk zijn. Dan heeft de accountant van de gemeente de volledige jaarrekening gecontroleerd en kan deze worden vastgesteld. De gemeente Zuidplas heeft overigens een jaarlijkse begroting van zo’n 160 miljoen.